Zabiegi polegające na chemicznym złuszczeniu naskórka przy pomocy odpowiednio dobranego kwasu to eksfoliacja kwasami. Peeling chemiczny jest dziś przede wszystkim uznawany za dobry i mało inwazyjny zabieg pozwalający zachować skórę zdrową, estetycznie piękną i bardziej odporną na procesy starzenia.
Wybór zastosowanego w zabiegu kwasu zależy od indywidualnych potrzeb i także problemów skóry. Podczas zabiegu eksfoliacja kwasami poprzez złuszczenie kolejnych warstw naskórka otwieramy drogę do penetracji w głąb skóry składnikom aktywnym, a także stymulujemy skórę do regeneracji i remodelingu. Efekty zależne są przede wszystkim od rodzaju, stężenia i ilości przeprowadzonych w serii zabiegów. Dlatego wybierając odpowiednie preparaty możemy uzyskać wygładzenie, rozjaśnienie, nawilżenie, normalizację wydzielania sebum, spłycenie zmarszczek, ujednolicenie kolorytu skóry.
Peeling chemiczny może być zabiegiem jednorazowym, wykonanym w celu odświeżenia, rozjaśnienia i oczyszczenia skóry. Może być również zabiegiem wykonywanym w seriach, zwłaszcza gdy mamy na celu przebudowę kolagenu i elastyny, odnowę skóry, spłycenie drobnych zmarszczek czy niedoskonałości.
W naszym salonie stosujemy także peelingi chemiczne marki Mediderma, który stworzył niepowtarzalne i innowacyjne kompozycje kwasów z innymi substancjami. Dzięki temu produkty te nie tylko są dużo bardziej bezpieczne od tradycyjnych kwasów, ale również uzyskujemy możliwość penetracji niezbędnych dla skóry składników aktywnych podczas zabiegu eksfoliacja kwasami.
W konsekwencji decydując się na zabieg peelingu kwasami musimy być świadomi, że bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić silne, czasami nieprzyjemne reakcje skóry. Może również dojść do powikłań, które występują bardzo rzadko, ale są możliwe. Dotyczą one raczej peelingów średniogłębokich i głębokich. Proszę, zapoznajcie się z możliwymi zdarzeniami pozabiegowymi:
- Zabieg może również spowodować obrzęk twarzy, który może być przyczyną złego samopoczucia.
- W wyniku zabiegu może pojawić się rumień skóry o różnym stopniu nasilenia.
- Proces złuszczania trwa zazwyczaj od 1 do 2 tygodni, ale w zależności od kondycji skóry może również trwać dłużej.
- Istnieje ryzyko powstania przejściowych lub trwałych zmian barwy skóry (konieczność stosowania kremów ochronnych po zabiegu).
- Istnieje ryzyko nawrotu opryszczki.
- Podczas złuszczania lub w późniejszym okresie może również dojść do zakażenia bakteryjnego skóry lub powstania zmian trądzikowych.
- Może także nastąpić nadmierna wrażliwość skóry na działanie słońca i wiatru.
- Istnieje niewielkie ryzyko powstawania reakcji alergicznych na składniki stosowanego peelingu.
- Bardzo rzadko zdarza się powikłanie w postaci powstawania blizn.
Aby zminimalizować przede wszystkim ryzyko powstania jakichkolwiek działań niepożądanych należ stosować się do pewnych zasad pielęgnacji oraz unikać sytuacji zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Po zabiegu z użyciem peelingów kwasowych należy stosować się do zaleceń pozabiegowych:
- Bezwzględne unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kosmetyków zawierających wysokie filtry przeciwsłoneczne (SPF 50) – minimum 4 tygodnie po zabiegu.
- Unikanie substancji drażniących i alergenów.
- Zakaz stosowania kremów z AHA przez 7 – 14 dni.
- Zakaz odrywania złuszczającego się naskórka.
- Stosowanie przede wszystkim do oczyszczania i nawilżania skóry kosmetykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej, bezzapachowymi i hipoalergicznymi.
- Makijaż nałożyć najlepiej po kilku godzinach od zabiegu.
Wskazania do zabiegu eksfoliacja kwasami:
- Profilaktyka starzenia
- Utrata jędrności, wiotkość skóry
- Zmarszczki
- Trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy
- Trądzik różowaty (nieaktywny)
- Przebarwienia posłoneczne, hormonalne
- Skóra tłusta
- Rozszerzone pory
- Blizny
- Rozstępy
- Skóra odwodniona
Przeciwwskazania do zabiegu eksfoliacja kwasami:
- Ciąża i laktacja.
- Przerwanie ciągłości naskórka w polu zabiegowym (nadżerki, niezagojone rany, otarcia).
- Trądzik różowaty w stanie aktywnym.
- Liczne teleangiektazje.
- Stany bakteryjne, wirusowe, grzybicze i alergiczne skóry (w tym aktywna opryszczka).
- Liczne, rozsiane zmiany barwnikowe.
- Nowotwory.
- Ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne dni).
- Skłonność do bliznowaceń i zwłóknień.
- Ciężkie postacie trądziku (liczne stany zapalne, które wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej).
- Doustna terapia retinoidami (wymagana jest co najmniej roczna przerwa).
- Alergie skórne na składniki peelingu.
- Stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (3 – 6 miesięcy miesięcy).
- Stan po krioterapii (do 6 miesięcy).
W naszym salonie znajdą Państwo następujące peelingi (eksfoliacja kwasami):
Każdy zabieg możemy również wzbogacić dodatkiem liftingującym, ujędrniającym z resweratrolem lub dodającym skórze blasku z witaminą C oraz serum bogatym w witaminę C, kwas hialuronowy, ekstrakt z morwy białej, 3-trójpeptyd palmitylu i pantenol. Dlatego jest to dodatkowe wzmocnienie efektu peelingu poprzez wprowadzenie do skóry składników aktywnych, w konsekwencji stymulują syntezę kolagenu i elastyny, nawilżają skórę, hamują melanogenezę i przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników.
Przebieg zabiegu jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb skóry. W trakcie zabiegu w skórę zostaje także wmasowana dobrana do potrzeb skóry ampułka bogata w składniki aktywne oraz nałożona odpowiednia maska.
AZELAC PEEL – peeling azelainowy
Przeznaczenie:
Zabieg całoroczny, przeznaczony dla cery naczyniowej i wrażliwej w celu redukcji stanu zapalnego i rumienia, redukcji zaskórników oraz regulacji wydzielania łoju. Kwas azelainowy normalizuje wydzielanie sebum i proces keratynizacji, reguluje pigmentację skóry, ma właściwości bakteriostatyczne i neutralizujące dla reaktywnych form tlenu.
Stosowanie:
Zabieg można powtarzać co 14 dni, zalecane jest wykonanie serii zabiegów (ich liczba uzależniona jest od indywidualnych potrzeb skóry).
Skład:
20% kwas azelainowy
4% kwas mlekowy
2% wyciąg z ostropestu (Sylimarina)
Przebieg zabiegu jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb skóry. W trakcie zabiegu w skórę zostaje wmasowana dobrana do potrzeb skóry ampułka bogata w składniki aktywne oraz nałożona odpowiednia maska.
Właściwości kwasu azelainowego:
- Reguluje wydzielania łoju
- Reguluje nadmierne rogowacenie
- Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
- Reguluje pigmentację skóry
- Neutralizuje działanie wolnych rodników.
LACTI PEEL – peeling mlekowy
Przeznaczenie:
Zabieg całoroczny, przeznaczony dla cery odwodnionej, z przebarwieniami, zmarszczkami i utratą jędrności. Kwas mlekowy wykazuje przede wszystkim działanie nawilżające, ponieważ przyciąga do warstwy rogowej cząsteczki wody i stymuluje syntezę ceramidów. Sprzyja również jednorodnemu rozprowadzeniu melaniny i hamuje powstawanie przebarwień na skórze. Jest silnym antyoksydantem.
Stosowanie:
Zabieg można powtarzać co 14 dni, głównie zalecane jest wykonanie serii zabiegów (ich liczba uzależniona jest od indywidualnych potrzeb skóry).
Skład:
80% kwas mlekowy
11% DMAE (zwiększa napięcie skóry, elastyczność, natychmiastowy efekt liftingujący)
Przebieg zabiegu jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb skóry. W trakcie zabiegu w skórę zostaje wmasowana dobrana do potrzeb skóry ampułka bogata w składniki aktywne oraz nałożona odpowiednia maska.
FERULAC PEEL – peeling ferulowy
Przeznaczenie:
Zabieg całoroczny, odświeżający, rozświetlający i ujędrniający przeznaczony dla każdego typu skóry. Kwas ferulowy działa przede wszystkim antyoksydacyjnie, ponadto chroni skórę przed promieniowaniem UVA/UVB, minimalizując uszkodzenia posłoneczne w DNA komórkowym, rozjaśnia przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu.
Stosowanie:
Zabieg można powtarzać co 7 – 14 dni, zalecane jest wykonanie serii zabiegów (ich liczba uzależniona jest od indywidualnych potrzeb skóry).
Skład:
12% kwas ferulowy
5% floretyna (działa antyoksydacyjnie, wzmacnia penetrację składników aktywnych, hamuje enzym niszczący włókna elastyczne)
Przebieg zabiegu jest przede wszystkim indywidualnie dopasowywany do potrzeb skóry. Dlatego w trakcie zabiegu w skórę zostaje wmasowana dobrana do potrzeb skóry ampułka bogata w składniki aktywne oraz nałożona odpowiednia maska.
Właściwości kwasu ferulowego:
- Działa antyoksydacyjnie i neutralizuje wolne rodniki.
- Chroni skórę przed promieniowaniem UVA/UVB, minimalizując uszkodzenia posłoneczne w DNA komórkowym.
- Rozjaśnia przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu, kontrolując aktywność tyrozynazy.
- Działa także stymulująco na apoptozę komórek nowotworowych.
Właściwości floretyny:
- Wzmacnia penetrację składników aktywnych.
- Hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za niszczenie włókien elastycznych.
- Działa antyoksydacyjnie.
DNA RECOVERY PEEL – pierwszy peeling nanotechnologiczny naprawiający uszkodzenia DNA
Przeznaczenie:
Zabieg redukujący uszkodzenia wywołane promieniowaniem słonecznym, napinający, rozjaśniający, dobrze tolerowany również przez skórę naczyniową. DNA Recovery Peel to przede wszystkim innowacyjny produkt, który dzięki połączeniu kwasu ferulowego z enzymami i trójpostaciowym retinolem działa wielopłaszczyznowo. Ma również właściwości antyoksydacyjnie i chroni przed promieniowaniem UVA/UVB, wzmacniając działanie innych fotoprotektorów. Redukuje stan zapalny i rumień, hamuje powstawanie przebarwień. Stymuluje naprawę naskórka i pobudza komórki skóry do produkcji macierzy pozakomórkowej.
Stosowanie:
Zabieg można powtarzać co 17-28 dni, zalecane jest wykonanie serii zabiegów (ich liczba uzależniona jest od indywidualnych potrzeb skóry).
Skład:
14% kwas ferulowy
Enzymy reperujące DNA
Cynk
Aminkowasy
Czynniki wzrostu
Retinaldehyd
Retinol
Retinyl
FERULAC VALENCIA PEEL – nowość roku 2019 marki Mediderma
Przeznaczenie:
Zabieg przeznaczony dla cery ze zmarszczkami, utratą jędrności, przebarwieniami i też melasmą. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, również dla bardzo wrażliwej. FERULAC VALENCIA PEEL to synergia składników antyoksydacyjnych i keratolitycznych. W formule znajdziemy także połączenie 4 kwasów: 10% trójchloroctowego (TCA), ferulowego, salicylowego oraz 3-O-etylo-askorbinowego, które wykazują bardzo silne działanie przeciwstarzeniowe poprzez inicjowanie syntezy włókien kolagenowych, elastynowych oraz kwasu hialuronowego, odgrywających kluczową rolę w utrzymaniu jędrności, elastyczności i nawilżeniu skóry. Ponadto zawartość alfa-arbutyny w połączeniu z kwasem ferulowym i witaminą C redukuje aktywność tyrozynazy, hamując powstawanie przebarwień skórnych.
Zabieg kończymy przy użyciu preparatów z retinolem, co dodatkowo wzmacnia jego działanie przeciwzmarszczkowe i depigmentujące, czyniąc go skutecznym narzędziem w walce z objawami fotostarzenia.
Stosowanie:
Zabieg można powtarzać co 21-28 dni w zależności od mocy zastosowanego retinolu. Zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów 1-2 razy w roku.
Skład:
10% kwas TCA
6% kwas ferulowy
5% kwas salicylowy
1% witamina C
1% Alfa – arbutyna
Przebieg zabiegu jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb skóry.
SALIPEEL LIC
Przeznaczenie:
Zabieg przeznaczony przede wszystkim dla skóry z trądzikiem zapalnym, cystami, bliznami, silnym łojotokiem i rogowaceniem. Doskonale reguluje wydzielanie sebum. Głównym składnikiem preparatu jest kwas salicylowy, który ma działanie przeciwzaskórnikowe oraz złuszczające warstwę rogową naskórka. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antybakteryjne, ściągające i przeciwstarzeniowe. Jest bezpiecznym peelingiem bez ryzyka poparzeń.
Zabieg kończymy przy użyciu preparatów z retinolem, co dodatkowo wzmacnia jego działanie przeciwzmarszczkowe i depigmentujące.
Stosowanie:
Zabieg można powtarzać co 21-28 dni w zależności od mocy zastosowanego retinolu. Zaleca się wykonanie serii 2-6 zabiegów, najlepiej 2 razy w roku.
Skład:
15% kwas salicylowy
10% kwas cytrynowy
5% cytrynian etylu
1% kwas linolowy
MANDELAC M
Przeznaczenie:
Zabieg z użyciem kwasu migdałowego przeznaczony jest dla skóry trądzikowej, z zapalnymi krostami, zaskórnikami, grudkami, skóry łojotokowej, z trądzikiem różowatym i oznakami starzenia. Odpowiedni również dla skóry wrażliwej, gdyż posiada cząsteczki o dużym rozmiarze przez co wolniej penetruje i nie powoduje podrażnień. Ma również dużą zdolność stymulacji syntezy kolagenu i elastyny, działa rozjaśniająco na przebarwienia skórne, seboregulacyjnie i antybakteryjnie.
Stosowanie:
Zabieg można powtarzać co 14 dni, niezależnie od pory roku. Głównie zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów, najlepiej co 2-3 miesiące.
Skład:
40% kwas migdałowy
Przebieg zabiegu w konsekwencji jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb skóry. W trakcie zabiegu w skórę zostaje wmasowana dobrana do potrzeb skóry ampułka bogata w składniki aktywne, serum z witaminą C lub resweratrolem oraz nałożona odpowiednia maska.